Kas sa tead, et enamiku mobiiltelefonidega on kaasas hoiatus seda “mitte hoida kehale lähemal kui üks toll”? Ja kas sa tead, et kindlustusfirmad keelduvad kindlustamast mobiiliettevõtteid ja -operaatoreid tervisekahjustuste vastu, mis tekivad pikaajalisest kokkupuutest nende toodanguga? Miks küll?
Kirjastuselt “Suur Puu” ilmus 2011. aastal dr Devra Davise raamat “Valeühendus. Tõde mobiiltelefonide kiirgusest, telefonitööstuse püüetest seda varjata ja võimalustest oma peret kaitsta,” mida Kiirgusinfo soovitab kõigil lugeda.
Raamat on läbi müüdud, aga Kiirgusinfol on soovijate jaoks väike varu – kui soovid soetada seda raamatut, võta meiega ühendust. |
Kõik usuvad, et mobiiltelefonid on ohutud, kuid see võib olla meie ajastu suurim eksiarvamus. Devra Davise raamat paljastab tõe selle kohta, kuidas mobiiltelefonikiirgus inimkeha rakke mõjutab. Mobiiltelefonid ei ole ohutud. Davis tutvustab erinevaid seni mahavaikitud teadustöid, mis näitavad, et tegemist on tõelise hädaohuga. Mobiiltelefon kahjustab DNA-d, lõhub aju kaitsebarjäärid, vähendab elujõuliste spermatosoidide arvu, halvendab mälu, võib tekitada vähki ja neuroloogilisi haigusi, näiteks Alzheimeri tõbe, ning võimalik, et koguni autismi. Davis väidab, et mobiiltelefonitootjatel on võimalik mobiiltelefone ohutumaks muuta ning et ka me ise saame enda ja oma pere kaitseks nii mõndagi ette võtta.
Devra Davis alustab raamatut nii:
Kas mobiiltelefon võib olla ohtlik? Sellest ideest umbes kuus aastat tagasi esimest korda kuuldes ma ei uskunud seda ega tahtnudki uskuda. Ma olin selle pöördelise tehnoloogilise saavutuse esimeste seas innukalt kasutusele võtnud, juhtides mitmekümnest teadlasest koosnevat meeskonda, mis töötas Teaduste akadeemia kahes erinevas hoones. Ma sain tänu mobiiltelefonile igal ajal ükskõik kus rääkida oma laste ja abikaasaga ning olin uhke, et tundsin uusimaid nohiklikke rakendusi sama hästi kui mu õpilased. Ma teadsin enamiku uurijate veendumust, et mobiiltelefonide raadiokiirgus ei saa inimese organismile mingit mõju avaldada, kuid mõistsin kogu oma karjääri keskkonna ja tervise vahelistele seostele pühendanud inimesena, et teadus ja teadlased järgivad samuti moodi ja trende nagu kõik teisedki. Mõnikord osutub tõde, millesse kõik soovivad uskuda, ebamugavaks valeks. Tehnoloogiliselt eesrindlikes riikides, näiteks Iisraelis ja Soomes, kus mobiiltelefone on kasutatud kauem ja rohkem, on asjatundjad andnud juhiseid mobiiltelefonide ohutumaks tarvitamiseks. Mind hakkas huvitama, miks.
Ma tutvustan selles raamatus oma avastusi. Need üllatasid mind tookord ja on hämmastavad ka praegu. Raamatu läbi lugenud, nõustud sa loodetavasti minuga – ning üha suurema hulga ekspertidega USA-st ja mujalt maailmast –, et lihtsaid ettevaatusabinõusid oleks rumal mitte kasutusele võtta. Mobiiltelefone saab ohutumaks muuta, vähendades nende otsest kiirgust ajule ja kehale, ning ilmselt seda edaspidi tehaksegi. Siiani seda tehtud pole, kuid me võime mobiiltelefonide raadiokiirguse mõju ise vähendada, kuni teadusringkondades hakatakse asja põhjalikumalt uurima.
Vastupidiselt paljude austatud asjatundjate kaljukindlale veendumusele võib nähtamatu raadiokiirgus muuta elavaid rakke ja tekitada kahjustusi, mis meile teadaolevalt suurendavad vähki ja neuroloogilistesse tõbedesse haigestumise riski. Mobiiltelefonide ohutus või ohtlikkus ei ole hetkel ümberlükkamatult kindel. See, mida me oma teadmatuses ette võtame, võib ära hoida üleilmsed katastroofilised tagajärjed inimeste tervisele.
Edasi loe juba ise sellest äärmiselt vajalikust raamatust.
Näidislehekülgi saad lugeda siit: “Valeühendus”.
Dr Devra Davis on USA Riikliku Teaduste Akadeemia toksikoloogia ja keskkonnauuringute keskuse direktor ning Harvardi ülikooli ja Georgetowni ülikooli külalisprofessor. Ta on maailma tunnustatuimaid keskkonnakahjude mõju eksperte, kes on mobiiltelefoniga seotud ohtudest kõnelenud ka Ameerika Ühendriikide Senati komisjoni ees.