Praktilisest poolest ehk mida saad teha, et end ja oma lähedasi kaitsta?

12. okt. 2018

Kui soovid end kaitsta kiirguse mõjude eest, siis siit leiad selleks lihtsaid näpunäiteid ja soovitusi.

  Kuidas kasutada ohutumalt mobiiltelefoni?

  • Hoia mobiili endast nii kaugel kui võimalik (nii kõne ajal kui ka muidu). Kiirguse võimsus väheneb iga sentimeetriga. Võimalusel kasuta rääkides valjuhääldit. Ja jälgi ka, et telefoni tagumine külg ei oleks sinu poole, sest seal paiknevad antennid.
    Muide, mobiiltelefonide kiirgust ei testita keha vastas, vaid distantsilt! Sest vastu keha ületaks nende kiirgus piirnorme…

* * *

  • Ära kasuta tavalisi kõrvaklappe (mis võivad kiirguse mõju veelgi hullemaks teha), aga ainult õhutoruga kõrvaklappe, kus kõrvani tuleb ainult tühi plasttoru ning mikrofon ja metalltraat (mis toob kiirguse otse kõrva sisse) on mitukümmend sentimeetrit eemal.

* * *

  • Ära kasuta mobiili kohtades, kus on halb levi või kus on palju metallist pindu, näiteks liftis, autos, bussis. Metall tõkestab ja peegeldab kiirgust ning halva levi korral kiirgab mobiil rohkem.

* * *

  • Helistamise asemel saada parem sms ja sõnumi saatmise ajal hoia telefon endast eemal.

* * *

  • Kui oled liikvel ja sa parajasti mobiili ei kasuta, lülita see lennurežiimile. Sa ei pea olema iga hetk kõigile kättesaadav! Ja vaata ka, et ka kõik muud kiirgust emiteerivad funktsioonid oleksid välja lülitatud (mobiilne andmeside, wifi, asukoht).

* * *

  • Äpid on ühed salakavalad kiirgusallikad, mis pidevalt uuendusi laadides sind alatasa mõttetult kiiritavad. Vaata üle, millised äpid on sul alati aktiivsed ja mõtle läbi, on sul seda ikka kindlasti tarvis. Võid ju mingi äpi sisse lülitada ainult selleks ajaks, kui seda kasutad ja ülejäänud ajal säästa end selle tekitatud pidevast kiirgusest.

* * *

  • Kodus olles, kui sa parajasti mobiili ei kasuta, hoia seda näiteks esikus, kus sa pidevalt ei viibi ega liigu, ja eemal metallpindadest.

* * *

  • Ka nutitelefonis ja tahvelarvutis on võimalik kasutada internetti ja äppe tavalise ethernet-kaabli kaudu, kui seade on samal ajal lennurežiimil. See tähendab, et saad end hoida mikrolainekiirguse eest. Aga see pole võimalik kõigi mudelitega, nii et vali endale selline, millel on selline võimalus olemas.

* * *

  • Ära eelda, et mõni mobiiltelefon on ohutum kui teine. Kõige ohutum mobiil on see, mis on lülitatud lennurežiimile ja siis välja.

* * *

Mida tasub teada muude kiirgavate seadmete ja vidinate kasutamise kohta?

  • Mida kaugemal, seda parem! Hoidu võimalikult kaugele kõikidest kiirgavatest seadmetest, sh wifi-ruuterist (kui sul ikka tõesti seda vaja on) ning arvutiga (sh sülearvutiga) töötades kasuta juhtmega klaviatuuri ja hiirt.

* * *

  • Eelista wifile kaabliga internetiühendust, sest wifi kiirgab KOGU AEG, ka siis, kui seda keegi ei kasuta (uuri lähemalt majakasignaali kohta), ning selle levi ulatub mitmekümne kuni mitmesaja meetrini. Kui wifi on tõesti möödapääsmatu, lülita see välja alati, kui seda parajasti vaja pole, KINDLASTI ÖÖSEKS, et võimaldada endale ja teistele võimalikult hea ja segamatu uni.

* * *

  • Sülearvuti ei käi süles! Keha vastas kasutades ületavad sülearvutid enamasti kiirguse kehas neeldumise piirnorme ja kahjustavad suguorganeid (sülearvuteid ei testita keha vastas, vaid kehast eemal, nagu ka mobiiltelefone).

* * *

  • Lauatelefon olgu juhtmega, sest juhtmeta lauatelefon kiirgab samamoodi nagu mobiil, selle baasjaam on võrreldav väikse mobiiliantenniga.

* * *

  • Unusta ära nutikellad, aktiivsusmonitorid, unejälgijad jne. Kui ei raatsi  – mõõda nende kiirgustaset!

* * *

  • * Mida nutikam auto, seda rohkem kiirgust.

* * *

Kuidas kaitsta lapsi ja teisi, kes on tundlikumad?

  • Hoia lapsi kiirguse eest! Mida kauem saad neid kiirgavatest seadmetest eemal hoida, seda vähem vastuvõtlikud on nad kiirguse mõjudele. Kuid kui siiski annad lapsele nutiseadme mängimiseks, lülita see enne lennurežiimile.

* * *

  • Juhtmevabad beebimonitorid, mähkmed ja muud anduritega varustatud “abivahendid” – kas saab olla veel hullemaid tehnoloogialeiutisi?!

* * *

  • Rasedad peaksid eriti piirama kokkupuudet kiirgusallikatega, sh minimeerima mobiili ja tahvelarvutite kasutamist ja kindlasti hoidma kiirgavad seadmed oma kõhust nii kaugel kui võimalik. Ühtlasi tasub hoida eemal kõigist töötavatest kodumasinatest, nt tolmuimejad, pesumasinad, elektripliidid (eriti induktsioonpliidid!), nõudepesumasinad, veekeetjad jne.

* * *

  • Isegi kui sa ise kiirguse mõju ei taju, hooli teistest ja ära kiirita neid – eriti käib see laste, rasedate ja elektroülitundlike kohta. See hõlmab nt mobiiltelefoni jm juhtmevabade seadmete kasutamist teiste inimeste lähedal. Kiirgus on võrreldav sigaretisuitsuga, ent kui suitsetamine avalikus kohas on täna rangelt reguleeritud (kuigi selleni jõudmiseks kulus 80 aastat!), siis teadlikkus kiirguse mõjudest on täna veel kahjuks lapsekingades.

* * *

Mida saad ära teha oma kodus?

  • Väldi juhtmevabu lahendusi (nutikodu, valvesüsteemid jms), sest see tähendab pidevat kiirgust. Kus võimalik, leia kaabliga alternatiivid.

* * *

  • Tõmba vooluvõrgust välja kõik kodumasinad ja seadmed, mida sa parajasti ei kasuta ja mis ei pea tingimata olema vooluvõrgus, sest isegi kui need ei tööta, on need vooluvõrgus olles kiirgusallikaks.

* * *

  • Kasuta õhtul ekraane (mobiil, arvuti, teler) vaadates sinist valgust blokeerivaid prille ja pikki varrukaid, sest ekraanikiirgus neeldub ka läbi naha ja mõjutab sinu kehas toimuvaid protsesse, sh unehormooni tootmist.

* * *

  • Loo magamistoas võimalikult kiirgusvaba keskkond, et tagada võimalikult kvaliteetne uni. Selleks jäta mobiil uneajaks võimalikult kaugele, veelgi parem, kui saad selle lülitada lennurežiimile (lihtsalt väljalülitamine ei välista kiirgust).
    Samuti
    eemalda vooluvõrgust kõik tarbijad (isegi kui need on välja lülitatud). Kõige lihtsam lahendus on demand-switch (või kill-swich), mis katkestab vooluahela, kui kõik tarbijad on tagant ära, või lülita lihtsalt elekter välja. Kui pead oluliseks, et külmkapp jääks tööle (kuigi korras tihenditega külmik saab hakkama ka öiste voolukatkestustega), siis jäta kilbis sisse ainult üks lüliti, mis külmikule voolu annab.
    Abi võib olla ka sellest, kui tõmbad voodi (eriti pea poole) seinast eemale.

* * *

  • Piira nii palju kui võimalik oma ekraaniaega. Järgi reeglit, et sa ei istuks oma ärkvelolekuaja jooksul ekraani taga kauem kui veedad aega ekraanist eemal. (See tähendab, et uneaeg ei lähe arvesse!)

* * *

Mis on veel abiks?

  • Liigse kiirguse tekitatud oksüdatiivset stressi aitavad neutraliseerida antioksüdandid. Sulle teeb head ökoloogiliselt kasvatatud toores toit, eriti marjad, laugulised, kapsalised, kalaõli, roheline tee, Vahemere dieet.

* * *

  • Tee sporti, hoia end liikumises. Väga kasulikud on ka külma vee protseduurid ja saun.

* * *

  • Päike on sinu sõber! Katsu kogu aasta jooksul viibida päikese käes nii palju kui võimalik ja kui palju sinu nahk lubab (ilma päikesekreemita!). Päike käivitab meie kehas lisaks muudele olulistele protsessidele D-vitamiini tootmise, mis neutraliseerib kiirguse kahjulikku mõju rakkudes.

* * *

Vaata ka Tarmo Koppeli põhjalikke soovitusi ja nõuandeid: http://tarmo.koppel.ee/?page_id=76

Märksõnad

Seonduvad postitused