Miks ei ole mobiiltelefonide pakendil hoiatavaid juhiseid mobiili kahjulikkusest nagu sigaretipakkidel? Mobiiltelefonide juhendis on kirjas, et mobiili ei tohi kanda ega kasutada otse keha vastas. Miks ei tohi inimesed nii elementaarse ohutusteabega kursis olla? Vastuse leiame USA näitel järgnevast.
Esimesena USAs võttis Berkeley linn Californias 2015. aastal ühehäälselt vastu määruse nimetusega “ÕIGUS TEADA” (määruse ettepanek esitati juba 2010. aastal). Määrus kohustas mobiiltelefonide jaemüüjaid andma mobiili ostjale kaasa hoiatava teabelehe mobiilikiirguse kohta tekstiga: “Ohutuse tagamiseks nõuab valitsus, et mobiiltelefonid vastaksid raadiosagedusliku (RS) kiirgusega kokkupuute juhistele. Juhul, kui kannate või kasutate oma mobiili pükste või särgi taskus või rinnahoidjas ja mobiil on SISSE LÜLITATUD ning ühendatud traadita võrguga, võib see ületada riiklikke RS-kiirgusega kokkupuute piirnorme. Mobiili ohutu kasutamise kohta vaadake oma mobiili juhiseid või kasutusjuhendit.”
Tegelikult oli ka San Francisco 2010. aastal vastu võtnud samasuguse otsuse, kuid linn ei suutnud seda rakendada pärast aastaid kestnud õiguslikku vaidlust telekomitööstusega. Telekomitööstust esindav CTIA esitas ka Berkeley linna määruse vastu kohtusse hagi, väites, et selline nõue informeerida mobiiliostjaid rikub nende õigust sõnavabadusele. USA 9. ringkonnakohus toetas Berkeley määrust, järeldades, et käsitletavad rahvatervise küsimused olid “olulised” ja et “Berkeley teatise tekst oli sõna-sõnalt õige”. Ka Ülemkohus toetas Berkeley linna ja lükkas telekomitööstuse kaubandusgrupi CTIA poolt esitatud sõnavabaduse vaidlustamise tagasi. Kuid 2020. aasta septembris otsustas föderaalkohtunik mobiilsidetööstuse kasuks. Viie aasta jooksul on CTIA – traadita side tööstuse võimas lobirühm väitnud, et Berkeley seadus rikub nende sõnavabaduse õigust, kuna sunnib neid ütlema tarbijatele, et nad ei kannaks ega kasutaks kunagi mobiiltelefoni otse keha vastas ega riskiks kokkupuutega RS kiirgusega, mis võib ületada piirnorme. Selle asemel, et teha see teave tarbijatele kergesti kättesaadavaks, nagu USA Föderaalse Sideameti praegused eeskirjad nõuavad, peidavad mobiilitootjad selle tarbijaohutushoiatuse väikses kirjas sügavale telefoni menüüsse.
Kohtunik Chen nimetab otsuses Berkeley seadust “üleliigseks hoiatamiseks”, märkides, et FCC peab tasakaalustama konkureerivaid eesmärke, milleks on rahva tervise ja ohutuse tagamine ning telekommunikatsioonivõrgu ja sellega seotud teenuste arengu ja kasvu edendamine.
Sarnane suhtumine on seniste kokkupuudete põhjal valdav ka Eesti ametiasutustes, samuti Euroopa Komisjonis. Kuid inimese seisukohast vaadates – mis päriselt olulisem on, kas inimeste tervis või telekommunikatsiooni arendamine? Need kaalukausid ei saa ometi olla võrdse kaaluga. Arendage, loomulikult, kuid inimestele ja loodusele ohutut tehnoloogiat!
Allikas: https://ehtrust.org/policy/the-berkeley-cell-phone-right-to-know-ordinance/